Wakacyjna apteczka cz. 2

UKĄSZENIA OWADÓW

Owady wszelkiej maści potrafią skutecznie uprzykrzyć wypoczynek na łonie natury. Komary, kleszcze, meszki, osy… gdy tylko robi się ciepło atakują ze wzmożoną siłą.

O kleszczach pisałyśmy już wcześniej:

Kleszcze atakują!

Wyjeżdżając, warto zaopatrzyć się w preparaty odstraszające owady, czyli tzw. repelenty. Pytanie, co tak naprawdę działa? Agencja EPA (Environmental Protection Agency ) uznaje 4 substancje za naprawdę skuteczne:

 • DEET (np. Mugga, Bros) – w stężeniu 20-50% chroni od 6-13 godzin, w zależności od warunków pogodowych. Może być stosowany u niemowląt po ukończeniu 2 miesiąca życia. Nie zaleca się przekraczać stężenia 30% u dzieci.
 • IR3535  (np. Moskilex, Foresta,Bros) – w stężeniu min. 20% zapewnia ochronę przed owadami od 7-10 godzin. NIE CHRONI przed komarami przenoszącymi malarię!!
 • olejek z eukaliptusa cytrynowego (OLE) lub PMD (wersja syntetyczna OLE) – odstrasza owady od 3-6 godzin, od 3 roku życia
 • ikarydyna (KBR3023) – skuteczna w stężeniu min. 20%, do 6 godzin, od 2 roku życia np. Autan

Preparaty po ukąszeniu przez owady, łagodzące nieprzyjemne objawy takie jak świąd, pieczenie, ból oraz reakcję alergiczną

 • do stosowania zewnętrznego
  Żel z dimetyndenem (Fenistil) :ma działanie chłodzące, przeciwświądowe i przeciwhistaminowe oraz miejscowo znieczulające. Szybko przynosi ulgę. Skuteczny również w oparzeniach słonecznych, termicznych, pokrzywkach i wysypkach. Można stosować już u niemowląt, ale tylko miejscowo, nie na duże powierzchnie skóry.
  Spray z antazoliną i nafazoliną (Allertec ukąszenia) – hamuje objawy alergiczne takie jak ból, świąd, obrzęk, zaczerwienienie.
  Żel homeopatyczny Boiron Dapis łagodzący swędzenie.
 • do stosowania wewnętrznego
  Doustne leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty:
  I generacji
  Krople doustne z dimetyndenem (Fenistil) dla dzieci od 1 miesiąca życia i dorosłych. Działanie przeciwświądowe, łagodzące. Może powodować senność.
  II generacji np. cetyryzyna (np. Zyrtec), loratadyna (np. Claritine) w postaci tabletek dla dorosłych, dostępne bez recepty. Dla dzieci występują w postaci syropu lub kropli, z przepisu lekarza.
  III generacji: lewocetyryzyna (np. Contrahist), desloratadyna (np. Aleric), feksofenadyna (np.Allegra). Są to najnowsze leki, najlepiej tolerowane. Do stosowania 1 raz dziennie, niezależnie od pory dnia. Nie powodują senności.
  Calcium – wapno, wspomagająco zalecane przy odczynach alergicznych. W postaci tabletek musujących lub syropu. Wielu osobom pomaga, jednakże nie ma badań potwierdzających skuteczność wapnia w chorobach alergicznych.

OPARZENIA SŁONECZNE

Możemy ich oczywiście uniknąć stosując odpowiednią ochronę:krem z filtrem, odpowiednie ubranie, nie wystawianie się na słońce w godzinach największej intensywności promieniowania (11-14).
Pakując walizkę nie zapomnijmy o kremie z wysokim filtrem (SPF 30-50). O filtrach przeciwsłonecznych można by pisać dużo. Wybór jest ogromny, zarówno w aptekach, jak i w drogeriach. Dla niemowląt polecane są filtry mineralne. Są bezpieczne, hipoalergiczne, pozostawiają delikatną białą warstwę.
Najważniejsza jest jednak odpowiednia aplikacja preparatów z filtrami, a mianowicie:

 • nakładać ok. 20 min przed wyjściem z domu
 • dosmarowywać co 2 godziny oraz po każdej kąpieli, nawet jeśli krem jest teoretycznie wodoodporny. Skutecznie ścieramy go np. osuszając się ręcznikiem.
 • nakładać odpowiednio grubą warstwę – definicja mówi, że ilość kremu wyciśnięta na opuszek palca powinna pokryć 2 cm2 skóry. Większości z nas ilość ta wystarcza na całą twarz, szyję i dekolt….
 • po kąpieli w słonej wodzie pamiętajmy, by spłukać się wodą słodką. Sól krystalizując się na skórze koncentruje jeszcze bardziej promieniowanie słoneczne.

A gdy przesadzimy ze słońcem ulgę przyniesie nam:
W oparzeniach I stopnia objawiających się zaczerwienieniem i obrzękiem skóry, lokalnym ociepleniem, świądem i bolesnością

 • DEXPANTHENOL (Panthenol pianka, spray lub krem) – działa regenerująco, przyspiesza proces gojenia ran. Forma sprayu daje dodatkowo efekt chłodzenia. Stosować kilka razy dziennie. Najlepiej spryskać skórę grubą warstwą i pozostawić do wchłonięcia.
 • zimne okłady – mogą pomóc kompresy żelowe schłodzone w lodówce (Nexcare Cold Hot)
 • Fenistil żel – zmniejsza świąd, chłodzi, osłabia reakcję alergiczną na słońce. Najlepiej zastosować na noc, gdyż po aplikacji nie zaleca się ekspozycji na słońce.
 • okłady z kwasu bornego (Borasol płyn)
 • sposoby domowe: okłady z kefiru, maślanki lub zsiadłego mleka
 • natłuszczanie łagodzącymi balsamami po opalaniu

W oparzeniach II stopnia skóra jest silnie zaczerwieniona, piekąca i opuchnięta oraz pojawiają się dodatkowo pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Niebezpieczne jest ich pękanie, gdyż wówczas może dojść do zakażenia bakteryjnego. W tym przypadku zaleca się dodatkowo zastosować preparaty antybakteryjne np. Octenisept spray lub maść z antybiotykiem, by zapobiegać nadkażeniom.

Gdy pojawi się wysoka gorączka, silny ból oraz wysięk  z pęcherzy na skórze należy natychmiast udać się do lekarza.

PRZEZIĘBIENIE I BÓL

Warto na wyjazd zaopatrzyć się w preparat przeciwbólowy.
Najbardziej uniwersalny będzie IBUPROFEN (działa skutecznie przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo). Pomoże zarówno w bólu głowy, pleców, jak i w przeziębieniu.
PARACETAMOL działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, nie wpływa na stan zapalny. Bezpieczniejszy dla osób z nadciśnieniem i chorym żołądkiem.
ASPIRYNA: skuteczna w przeziębieniu, działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Doskonała na…kaca…zwłaszcza w połączeniu z dużą dawką witaminy C.

Posdumowując:

 10 „MUST HAVE” w wakacyjnej apteczce:

 1. Środki przeciwbólowe (Ibuprofen, Paracetamol, Aspiryna)
 2. Plastry, bandaże, opatrunki.
 3. Środek odkażający (np. Octenisept)
 4. Leki przeciwbiegunkowe (np. Smecta, Stoperan, Nifuroksazyd)
 5. Elektrolity, probiotyki.
 6. Leki zapobiegające chorobie lokomocyjnej (np.Aviomarin, Lokomotov)
 7. Środki przeciwko owadom = repelenty
 8. Preparat łagodzący ukąszenia (np.Fenistil)
 9. Krem z filtrem!
 10. Preparat na oparzenia słoneczne.

Udanych wakacji Kochani…i oby nic z apteczki się nie przydało!

Źródła:
http://www.mp.pl/interna/chapter/B16.III.23.22.3.
https://pediatria.mp.pl/pielegnacja/123821,jak-stosowac-preparaty-odstraszajace-owady
https://alergie.mp.pl/lista/89720,czy-wapn-pomaga-w-alergii
https://dermatologia.mp.pl/aktualnosci/87987,zdrowe-plazowanie-jak-dobierac-i-stosowac-kremy
https://dermatologia.mp.pl/zdrowaskora/73235,jak-dbac-o-skore-latem
https://dermatologia.mp.pl/lista/61565,czy-opalanie-sie-jest-zdrowe