Mamy lato…przynajmniej na to wskazuje kalendarz, bo pogoda nie zawsze… Upragniony czas wakacji, wyjazdów. Więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Oczywiście wszędzie czyhają na nas zagrożenia, zwłaszcza, gdy wyjeżdżamy z dziećmi. Wiadomo, dzieci najbardziej lubią chorować w weekendy i czas wolny…

Co może się wydarzyć?

… tak naprawdę wszystko, ale postaram się zwrócić uwagę na najczęstsze dolegliwości i problemy zdrowotne, jakie mogą przydarzyć nam się na wakacjach lub w podróży.

WYPADKI, UPADKI, KOLIZJE

Dzieciaki uwielbiają wszelkie środki transportu. Rowerki biegowe, tradycyjne, hulajnogi, wrotki, deski itp itd. Oczywiście im większa prędkość tym większa frajda. Bliskie spotkanie z podłożem do przyjemnych nie należy, ale zdarza się nawet najlepszym!( Pamiętajmy o kaskach – ochrona małej główki to sprawa kluczowa!)
Przy zranieniach zastosuj zasadę 3xO  Oczyścić – Odkazić – Opatrzyć
Opatrunek powinien być zmieniany tak często jak to potrzebne, a gdy tylko krwawienie ustanie i zacznie się rana zasklepiać, zrezygnujmy z plasterka. Z dostępem powietrza proces gojenia zachodzi zdecydowanie szybciej.

Warto mieć przy sobie:

 • preparaty do oczyszczenia rany:
  SÓL FIZJOLOGICZNA (0,9% NaCl) – dostępna w ampułach po 5 lub 10 ml. Tania i skuteczna! Cena ok.0,35 zł/5ml
  SALVEQUICK WOUND CLEANSER SPRAY – jałowy roztwór soli do delikatnego oczyszczania ran. Cena ok. 18 zł/100ml
 • preparaty odkażające:
  OCTENISEPT: mój faworyt, bo nie szczypie no i ma dozownik, który fajnie „pryska” – idealne rozwiązanie dla dzieci. Cena ok. 25zł/50ml. Możemy go wykorzystać na podrażnienia skóry, oparzenia, odparzenia, po zbyt intensywnej ekspozycji na słońce, przy odpieluszkowym zapaleniu skóry, na afty, po ukąszeniach owadów. Dla mnie pozycja obowiązkowa na wyjazd.
  WODA UTLENIONA  – znana i lubiana oraz skuteczna.  Może nieco szczypie, ale odkaża bardzo dobrze. Nie przyspiesza jednak gojenia.Można ją wykorzystać nie tylko na skaleczenia, ale również do płukania gardła. Świetnie działa antyseptycznie, sprawdzi się przy niespodziewanym bólu gardła np. po pysznych lodach;). Wówczas należy przygotować roztwór 3% wody utlenionej w następujących proporcjach:  1 łyżeczka wody utlenionej na pół szklanki letniej wody. Płukać 2 razy dziennie – ulga gwarantowana!
  JEDNORAZOWE CHUSTECZKI ODKAŻAJĄCE – na niewielkie skaleczenia mogą przydać się nasączone chusteczki, pakowane pojedynczo, łatwe i szybkie w użyciu, przydatne zwłaszcza w terenie.
  Np. LEKO, TRIBIOTIC – zawierają 70% alkohol izopropylowy, o doskonałych właściwościach odkażających.
 • opatrunki: gaziki, plaster bez opatrunku, bandaż, gotowe plastry z opatrunkiem różnej wielkości i najlepiej z bohaterami aktualnego hitu kinowego 😉
  Godne polecenia są plastry do zamykania ran Steri-strip. W przypadku niewielkich ran ciętych skutecznie zastępują szwy. Dostępne w różnych rozmiarach, są sterylne, łatwe w użyciu, przyspieszają proces gojenia i nie powodują bólu. Nakłada się je w poprzek rany, oczywiście po uprzednim oczyszczeniu, jeden obok drugiego, zaczynając od środka.
 • plaster w sprayu np. Akutol – na drobne skaleczenia, rany cięte, otarcia. Nakłada się go na oczyszczoną i odkażoną skórę. Tworzy cienką błonkę, która dobrze zabezpiecza ranę, przyspiesza gojenie oraz działa przeciwbakteryjnie.
 • preparat na obrzęki i siniaki np. Altacet żel, Uzarin żel, Lioton 1000
 • doraźne środki chłodzące, tzw. lód w sprayu (Icemix) lub Altacet Ice Spray. Poprzez „zamrożenie”, chwilowo koi ból.

PROBLEMY ŻOŁĄDKOWE

Często w związku ze zmianą miejsca i tym samym diety zdarzają  się na wakacjach rewolucje żołądkowe. Biegunki, bóle brzucha, czy wymioty mogą skutecznie zepsuć nam czas wypoczynku.

O leczeniu biegunki szczegółowo pisałam tutaj:

Biegunka u dzieci

Warto zaopatrzyć naszą wakacyjną apteczkę w następujące preparaty:

 • probiotyki, najlepiej zawierające drożdże Saccharomyces boulardi np. ENTEROL. Wykazuje działanie przeciwbiegunkowe, przeciwbakteryjne i nie ma ograniczeń wiekowych. Sprawdzi się już u najmłodszych dzieci.
 • elektrolity, doustne środki nawadniające, w celu uzupełnienia utraconych płynów np. w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie Orsalit, Gastrolit, Acidolit. Są dostępne preparaty w postaci gotowej do wypicia np. Orsalit drink.
 • Smecta – proszek do rozpuszczenia w wodzie o działaniu absorbującym bakterie i inne patogeny oraz osłaniającym ściany żołądka i jelit. Skraca czas infekcji.
  Od niedawna dostępna jest na rynku SMECTA GO – saszetki z gotową do spożycia zawiesiną, bez konieczności rozpuszczania w wodzie. Do stosowania u dorosłych i dzieci powyżej 8 roku życia.
  Produkt 2w1 godny polecenia to Orsalit plus smektyn – połączenie elektrolitów i Smekty, do stosowania już od 1 roku życia, proszek do rozpuszczenia  w 200 ml wody.
 • leki o działaniu hamującym biegunkę np. loperamid (Stoperan, Laremid) do stosowania od 6 roku życia. Nie powinny być stosowane przy typowym zatruciu biegunkowych, jedynie wspomagająco, ponieważ zatrzymują proces wypróżniania i oczyszczania jelit z toksyn.
 • lek o działaniu przeciwbakteryjnym do leczenia ostrych biegunek – nifuroksazyd. W postaci tabletek (100mg lub 200 mg) do stosowania u dzieci po 6 roku życia oraz u dorosłych lub w postaci zawiesiny doustnej dla dzieci od 2 miesiąca życia. Na Nifuroksazyd w zawiesinie potrzebna jest recepta lekarską.

CHOROBA LOKOMOCYJNA

Nudności, wymioty, senność, zawroty głowy, osłabienie to główne objawy choroby lokomocyjnej. Dotyczy głównie dzieci, większość z niej wyrasta, choć nie wszyscy. Niejednokrotnie choroba nęka też dorosłych.

Jak zapobiegać?
Sposoby niefarmakologiczne:
– siedzieć najlepiej z przodu, wpatrywać się w punkt przed siebie lub jeśli to możliwe przyjąć pozycję półleżącą
– często wietrzyć pojazd, oddychać głęboko świeżym powietrzem
– zjeść lekkie śniadanie
– popijać niegazowaną wodę małymi łyczkami
– żuć gumę miętową

Można wspomóc się preparatami farmakologicznymi. W aptece dostępne są następujące środki:

 • tabletki zawierające dimenhydraminę (AVIOMARIN) – lek dostępny bez recepty, o działaniu przeciwwymiotnym (sprawdza się zarówno przy wymiotach spowodowanych chorobą lokomocyjną, jak i innego pochodzenia). Nie nadaje się dla kierowców, gdyż osłabia sprawność psychofizyczną i powoduje senność. Może być stosowany od 6 roku życia. Należy zażyć 30-60 min przed rozpoczęciem podróży, a jego działanie utrzymuje się od 3-6 godzin.
 • preparaty pochodzenia naturalnego na bazie imbiru np.
  Aviomarin natural tabl. do ssania – dla dzieci od 6 roku życia, 30 min przed podróżą
  Lokomotiv syrop – od 3 roku życia
 • opaski i plastry akupresurowe, działające na zasadzie ucisku odpowiednich punktów na ciele, odpowiadających za dolegliwości np. SeaBand opaska, plastry Transway. Jeżeli są odpowiednio założone, są naprawdę skuteczne! Do stosowania powyżej 3 roku życia.
 • Prometazyna (DIPHERGAN, POLFERGAN) – syrop lub drażetki dostępne w Polsce tylko na receptę!

W kolejnym wpisie ciąg dalszy dolegliwości oraz lista zakupów, która może przydać się przed wyjazdem!

Źródła:
http://www.iss.edu.pl/blog/pierwsza-pomoc/artykuly-opatrunkowe/plastry-do-zamykania-ran/