Biegunka u dzieci.

Według Światowej Organizacji Zdrowia o biegunce mówimy wówczas, gdy niemowlę karmione sztucznie oddaje 3 lub więcej luźnych, wodnistych stolców w ciągu doby. U niemowląt karmionych piersią takich stolców może być więcej i jest to sytuacja normalna, fizjologiczna.

Przyczyny biegunki u dzieci.

 1. Zakażenie wirusowe – najczęściej spowodowane przez tak zwane rotawirusy.
 2. Zakażenie bakteryjne – spowodowane przez drobnoustroje lub inne toksyny.
 3. Zakażenie pasożytami jelitowymi.

Zdecydowanie najczęściej biegunka jest spowodowana przez rotawirusy. Szczyt zachorowań przypada na późną jesień i wiosnę (od listopada do kwietnia) i atakuje zwykle dzieci do 5 roku życia. Występują wówczas również wymioty, wysoka temperatura, ból brzuszka, osłabienie oraz istnieje duże ryzyko odwodnienia i to jest najbardziej niebezpieczne, zwłaszcza u najmłodszych dzieci.

Objawy odwodnienia:

 • suchy język
 • wybitnie zwiększone pragnienie
 • zapadnięte gałki oczne
 • płacz bez łez
 • bardzo skąpa ilość moczu
 • chrypka
 • ospałość
  Jeżeli zauważysz u dziecka te objawy skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem. Odwodnienie jest naprawdę niebezpieczne, a u niemowląt i małych dzieci następuje błyskawicznie. Może konieczne będzie podanie kroplówki w celu uzupełnienia płynów i elektrolitów.

U nas niestety skończyło się szpitalem. Kubuś miał 1,5 roku, gdy dopadł go właśnie rotawirus. Nie chciał pić w związku z czym doszło do odwodnienia. Choć zdjęcie powyżej wygląda dość dramatycznie, maluch szybko doszedł do siebie. Gdy tylko kroplówka dotarła do małego organizmu siły momentalnie wróciły. Bądźcie czujni, gdyż dziecko odwadnia się naprawdę w bardzo szybkim tempie, a skutki mogą być tragiczne!

Leczenie biegunki.

 1. NAWADNIANIE: najskuteczniejsze są tak zwane DOUSTNE PŁYNY NAWADNIAJĄCE o specjalnie dobranym składzie. Są to zwykle saszetki z proszkiem, który należy rozpuścić w wodzie i podawać małymi porcjami, najlepiej schłodzony. Nie należą do najsmaczniejszych. Z „natury” są słone (zawierają chlorek sodu, czyli sól), ale producenci, w celu poprawy smaku, dodają różne dodatki smakowe. U nas najlepiej sprawdził się preparat o smaku jabłkowym, ale wiadomo, każde dziecko ma swoje upodobania.
  Przykładowe preparaty dostępne w Polsce:
  – Orsalit w wersji bezsmakowej, bananowej i owocowej. Proszek do rozpuszczenia w wodzie. Opakowanie zawiera specjalny pojemnik do sporządzenia roztworu i słomkę
  – Stoperan elektrolity: smak pomarańczowy lub truskawkowy, proszek do rozpuszczenia w wodzie
  –  Acidolit baby bezsmakowy dla niemowląt od urodzenia oraz jabłkowy (nasz faworyt ;))
  – Dicodral 60 – saszetki z proszkiem do sporządzenia roztworu. Mogą być stosowane od 29 dnia życia. O smaku bananowym.
  – Dicoflor elektrolity – zawiera saszetkę „A” zawierającą probiotyk (Lactobacillus Rhamnosus GG) oraz saszetkę „B” z elektrolitami i glukozą do rozpuszczenia razem w 200 ml wody.
  – Hipp ORS 200 jabłkowy – zarejestrowany od 4 miesiąca życia, doustny płyn nawadniający gotowy do spożycia, w butelce 200 ml
  – Hipp ORS 200 – kleik marchwiowo-ryżowy zawierający również doustne płyny nawadniające. W butelce 200 ml.Oprócz specjalnych płynów podajemy oczywiście napoje: herbata, woda, jogurty, kompoty, zupy. Nie zaleca się jedynie spożywania gotowych soków, napojów gazowanych, gdyż zawarta w nich ogromna ilość cukru może jeszcze nasilić objawy.Ile dziecko powinno wypić?
  – Dzieci poniżej 2 r.ż. –  po każdym luźnym stolcu 1/4 – 1/2 szklanki płynów
  – Dzieci od 2-4 r.ż. -1/2-1 kubek płynów po każdym wypróżnieniu.
 2. LEKI PRZECIWBIEGUNKOWE dostępne bez recepty w Polsce
  SMECTA – zawiera lek diosmektyt, który powleka błonę śluzową przewodu pokarmowego oraz wchłania nadmiar wody, zagęszczając stolec. Występuje w postaci saszetek z proszkiem do rozpuszczenia w połowie szklanki wody. Może być stosowana już od pierwszego miesiąca życia.
  PROBIOTYKI o udokumentowanym dzałaniu (!), czyli Lactobacillus rhamnosus GG lub Saccharomyces boulardi np. Enterol, Dicoflor.
 3. DIETA – dziecko z biegunką powinno być normalnie karmione. Badania naukowe dowodzą, że prawidłowe żywienie w biegunce zapobiega niedoborom energetycznym oraz sprzyja regeneracji nabłonka jelitowego.

Jak zapobiegać biegunkom?

 1. Przestrzeganie podstawowych zasad higieny, choć wiadomo, że przy małych dzieciach, nie zawsze jesteśmy w stanie tego dopilnować.
 2. Karmienie piersią chroni niemowlęta przed biegunką.
 3. SZCZEPIENIA przeciwko rotawirusom (Rotarix lub Rotateq) – nie zapewniają 100% ochrony, ale na pewno dzieci szczepione rzadziej dotyka biegunka rotawirusowa, a nawet jeśli to jej przebieg jest łagodniejszy. W Polsce jest to szczepienie dobrowolne i płatne.
  Więcej na ten temat możecie poczytać w poście Izy:
  http://www.lekoznawcy.pl/szczepienia-dzieci-2017/