Kleszcze w natarciu

Sezon majówkowy i wakacyjny przed nami. Coraz więcej czasu będziemy spędzać z dziećmi na łonie natury, a tam czają się one – kleszcze!

kleszcze

Mnie temat ten zawsze bardzo stresował. Po każdej wizycie w lesie, bądź na łące dokładnie oglądałam siebie i dziecko, by wykluczyć obecność intruza pod skórą.

Gdzie i kiedy najczęściej atakują kleszcze?

gdzie atakuja kleszcze gdzie atakuja kleszcze

Co ciekawe, kleszcze aktywują się gdy temperatura powietrza przekroczy już 5 st. i działają nawet do końca grudnia, jeśli temperatura nie spadnie poniżej tej wartości.  Gdzie? W zasadzie możemy spotkać je wszędzie, gdzie jest roślinność. Często po prostu spadają na nas z drzewa, ale również możemy „złapać” je biegając po łące.

Najczęstsze miejsca ukąszeń

Kleszcz dostając się na skórę wędruje do najcieplejszych miejsc na naszym ciele, czyli w okolice pachwin, szyi, za uszami,  pod pachami, w szparze pośladkowej, w fałdach skórnych. Ukąszenie kleszcza jest bezbolesne, gdyż jest poprzedzone wydzieleniem przez owada substancji znieczulającej. Większość z nas nie wie, że została ugryziona przez kleszcza, zwłaszcza gdy osobnik będzie mały i w zasadzie niewidoczny pod skórą.

Choroby przenoszone przez kleszcze

Najważniejsze i najczęstsze choroby przenoszone przez kleszcze to:

 • BORELIOZA: uznaje się, że 40-70% kleszczy przenosi tą chorobę. Jest to choroba bakteryjna. Pierwszym objawem choroby jest wędrujący rumień. Wędrujący, ponieważ bakteria przemieszcza się w tkance podskórnej, powodując zaczerwienienie. Występuje on w 40% przypadków zakażeń. Wówczas należy włączyć leczenie antybiotykiem na 3-4 tygodnie. Gdy rumień nie wystąpi należy obserwować inne objawy typowe dla boreliozy tj.: osłabienie, bóle głowy, bóle stawów, objawy neurologiczne.
 • ODKLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU – występuje zdecydowanie rzadziej. Istnieje szczepionka przeciwko tej chorobie (w Polsce FSME Immun). Można szczepić dzieci już od 1 roku życia. Pierwszą dawkę podaje się w dowolnym momencie, a drugą od 1-3 miesięcy później.Przeciwko boreliozie szczepionki nie wynaleziono. Niestety bakteria, która chorobę wywołuje (krętek Borellia) zbyt szybko mutuje i bardzo trudno stworzyć skuteczne antidotum.

Jak skutecznie chronić się przed kleszczem? jak chronic sie przed kleszczemjak chronic sie przed kleszczem

 1. Prawidłowy ubiór – najlepiej zakrywający jak najwięcej ciała. Długie spodnie, bluzki z rękawem, długie skarpety naciągnięte na spodnie, czapka z daszkiem lub kapelusz, wysokie buty.
 2. Repelenty, czyli środki odstraszające owady. Są to preparaty chemiczne lub na bazie naturalnych olejków, których zapach jest nielubiany przez kleszcze.
  – zawierające DEET (dietylotoluamid) w różnych stężeniach, do stosowania na ubrania oraz na odsłonięte części ciała.
  Np. Mugga (20-50% DEET), bardzo skuteczny, ale do stosowania tylko u osób dorosłych.
  zawierające PERMETRYNĘ – do stosowania tylko na ubranie. Permetryna znajduje się również w preparatach przeciwko wszom (np. Sora forte)
  – zawierające OLEJEK Z CITRONELLI -bardzo intensywny zapach, nielubiany przez kleszcze, do stosowania na skórę i na ubrania, już od pierwszych dni życia. Dostępne są różne formy preparatów nasączonych tym olejkiem: plastry, opaski na rękę oraz formy sprejów np. Mosbito, Bros, Chicco.
 3. Dokładna kontrola skóry po powrocie z terenów łąkowo-leśnych.

Jak usunąć kleszcza?

Usunięcie kleszcza jest oczywiście konieczne, w każdym zauważonym przypadku! Jak zrobić to skutecznie i bezpiecznie?

Jeżeli nie czujemy się na siłach, a mamy możliwość skorzystać z pomocy lekarza – zróbmy to, zwłaszcza u dzieci! Będziemy mieli pewność, że kleszcz został wyciągnięty w całości i w sterylnych warunkach.

Najczęściej popełniane błędy:

 • chwytanie kleszcza za odwłok, co powoduje urwanie tej części, a pozostanie głowy w ciele. Wówczas koniecznie udaj się do chirurga, by wydobył pozostałą część!
 • pokrywanie kleszcza grubą warstwą maści lub kremu, co odcina dostęp tlenu i poddusza kleszcza, podobnie jak próba „wyciśnięcia” kleszcza ze skóry. Powoduje to odruch wymiotny u pajęczaka i znacząco pogarsza sprawę!

Przyrządy do usuwania kleszczy dostępne w aptece:

 1. Lasso Trix – przyrząd zakończony pętelką podobną do lasso. W tej pętelce umieszcza się kleszcza, zaciska przez zwolnienie przycisku i ruchem okrężnym „wykręca” kleszcza ze skóry.
 2. Pompka Anty-kleszcz – poprzez system ssący wyciąga kleszcza z ciała.
 3. Pompka Aspivenin – aby usunąć kleszcza przykładamy końcówkę urządzenia do skóry, wciskamy tłok i pozostawiamy na 2 minuty.
 4. „Kleszczołapki” – haczyki do wykręcania kleszczy.

Osobiście nie jestem zwolennikiem samodzielnego usuwania kleszczy. Co prawda jestem laikiem w tym temacie, bo na szczęście jeszcze nigdy nie miałam okazji kleszcza wyciągać.

Najważniejsze by mieć pewność że kleszcz został usunięty w całości i żadna nawet najmniejsza jego część nie pozostała w ciele.

A wy jakie macie doświadczenia w tym temacie?

 

Piśmiennictwo:
http://infekcje.mp.pl/publicystyka/choroby-odkleszczowe/105941,usuwanie-kleszcza
http://infekcje.mp.pl/publicystyka/choroby-odkleszczowe/106241,nieswoiste-metody-ochrony-przed-kleszczami
http://pediatria.mp.pl/wywiady/68709,przechytrzyc-kleszcza