jak długo śpi noworodek

Przy delikatnych dźwiękach kołysanki maleństwo słodko uśmiecha się do mamy. Po chwili zostaje odłożone do śnieżnobiałej kołyski i słodko zasypia… Tego typu reklamy pieluszek pamiętam sprzed dobrych paru lat. Zapomniałam dodać, że mama oczywiście miała perfekcyjny makijaż. Taaaak. Jeśli media nadal kreują taką wizję macierzyństwa, współczuję przyszłym mamom, które w to uwierzyły. Bo takich maluchów jest mało, a przynajmniej w mojej rodzinie i wśród znajomych takie noworodki stanowią mniejszość… Dominują dzieci, które od pierwszych dni życia pokazują, że zostały obdarzone silnym charakterem i nie wahają się tego głośno całemu światu oznajmić! Ale wierzę, że gdzieś, za górami, za lasami, mieszkają te spokojne, przesypiające całą noc niemowlęta… Tak naprawdę każde dziecko jest inne, różnie przeżywa pierwsze miesiące życia. Czy da się ustalić plan dnia po przyjściu na świat dziecka? I ile noworodek śpi (a przynajmniej powinien)?

Sen w pierwszych tygodniach życia

Przyznam się, że ja też po cichu myślałam – noworodek śpi kilkanaście godzin w ciągu doby (według różnych źródeł jest to od 8 do 16 a nawet 20 godzin), dam radę zrobić tyle rzeczy… Tak, naiwność nie boli. Rzeczywistość była taka, że w pierwszych tygodniach życia, Junior nie opuszczał mnie prawie na krok. Czasem wzięcie prysznica graniczyło z cudem. Wszystko odbywało się troszkę jak w transie – karmienie, zmiana pieluszki, sen, płacz, karmienie… I tak w kółko. Zaplanowanie czegokolwiek było wyzwaniem, bo problemy z brzuszkiem sprawiły, że najczęściej były to raczej krótkie drzemki.
Dziecko w pierwszych tygodniach życia przesypia zwykle nie więcej niż 2-3 godziny w jednej „sesji” oraz nie rozróżnia dnia i nocy. Ja, łagodnie rzecz ujmując, nigdy nie miałam problemów z zasypianiem, ale po porodzie przez kilka dni spałam po 4-5 godzin na dobę. Oczywiście z przerwami. Bo maluchy nie lubią spać z pustym brzuszkiem, prawda? A ic

h żołądek jest maleńki, stąd szybko robią się głodne. Na szczęście po tym jak liczba karmień z 18, spadła do 8-9 dziennie, wydłużyły się też drzemki Juniora. W pierwszych tygodniach pomogło też odbijanie po każdym posiłku, nawet w nocy. Zdrowy brzuszek = zdrowy sen noworodka!

Kiedy niemowlak prześpi całą noc?

Kiedy noworodek staje się niemowlęciem, czyli po pierwszym miesiącu życia, czas snu, szczególnie nocnego zwykle się wydłuża. Mały przełom następuje często około 3 miesiąca życia, co mogę radośnie potwierdzić! 12 tygodniowe niemowlę śpi dłużej w nocy i ma 2 dłuższe drzemki w ciągu dnia. Wreszcie nastaje szansa na ustalenie jako takiego planu zajęć! Od mniej więcej 4-6 tygodnia (lub wcześniej), warto zacząć pewne rzeczy wykonywać regularnie, bo dzieci kochają rutynę. Odsunięcie zasłon na rozpoczęcie dnia, kąpiel czy masaż brzuszka wieczorem – takie codzienne małe rytuały mogą pomóc Tobie coś zaplanować a dzieciaczkowi – poczuć się bezpiecznie.

A kiedy można spodziewać się, że dziecko prześpi całą noc? Tutaj raczej trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo nie ma reguły. Badania wskazują, że w 12 miesiącu życia około 70% dzieciaków udaje przespać się 8 godzin pod rząd. Ale każdy z nas jest inny – i tak samo zdarzą się maluchy, które będą mieć spokojne noce już w 5 miesiącu życia. Zwykle różni się to u niemowląt karmionych piersią i mlekiem modyfikowanym.

jak dlugo spi noworodek

Jak ułatwić sen niemowlakowi?

Pewne czynniki mogą ułatwić dziecku proces zasypiania i spokojny sen. Warto zadbać o optymalną temperaturę w pokoju, czyli ok. 16-20 st.C. Nie należy przegrzewać malucha. Zakładanie czapeczki naprawdę nie jest konieczne, chyba, że w celu przygładzenia np. zawiniętego uszka. Jeśli niemowlak jest ubrany zbyt grubo, głowa jest takim „wywietrznikiem” chroniącym przed przegrzaniem. Najłatwiej sprawdzić czy nie jest mu za ciepło dotykając karku lub brzuszka – gorące lub pokryte potem najprawdopodobniej świadczą o tym, że maluch ma na sobie zbyt wiele warstw! Normalne jest, że w pierwszych miesiącach dłonie i stópki są troszkę chłodniejsze niż reszta ciała stąd lepiej nie sugerować się nimi ubierając dziecko.

W pierwszych miesiącach nie są wskazane gromadne odwiedziny całej rodzinki chcącej poznać malucha, lepiej podzielić ją na mniejsze grupki (w razie problemów z kolejnością można urządzić losowanie!). Gwar a nawet dźwięk włączonego cały dzień telewizora to dla najmłodszych czasem zbyt wiele bodźców. Mogą spowodować stres, który odbije się na jakości snu. A tego żaden rodzic nie chce, prawda?

Jeśli Twój bobas też nie daje Ci pospać…

Nikt nie mówił, że będzie łatwo, chyba że wierzy się reklamom… Trzeba przyzwyczaić się do nowej sytuacji i korzystać ze snu kiedy tylko się da. Najlepiej tak długo jak śpi noworodek! Teraz czuję się bardziej wyspana po 4 godzinach snu bez przerwy niż kiedyś po 12! Po kilku tygodniach, kiedy poznaliśmy się z Juniorem bliżej i z zasypianiem idzie nam lepiej. Jak prawdziwy głodomorek, pod koniec każdego karmienia uśmiecha się szeroko, chwilkę wierci, a potem przytula i szybciutko zamyka oczy. Za to prawdziwą sztuką jest odłożenie Go do kołyski czy łóżeczka tak by się nie obudził! Nie pomagał nam biały szum ani inne kojące dźwięki – najspokojniej zapada w sen przytulony do mnie, słuchając bicia serca mamy.

Bibliografia
Kliegman R., Stanton B., St. Geme J., Schor N. Nelson Textbook of Pediatrics, 2-Volume Set, 20e-Elsevier (2015), s.125-126

https://www.dur.ac.uk/resources/isis.online/pdfs/ISISPDFnormalinfantsleepJuly2013.pdf (Infant sleep information source - odwiedzono 30.06.2017)

http://www.nhs.uk/Conditions/pregnancy-and-baby/Pages/getting-baby-to-sleep.aspx#newborn (odwiedzono 30.06.2017)